Czechitas | Inkscape

Na rozdíl od minulých kurzů Czechitas jsem si tentokrát na grafickém kurzu vyzkoušela pozici kouče. Jak kurz probíhal a jaké postavení mi vyhovuje více?

V jižních Čechách díky úžasné skupině vedení přibývají další a další Czechitas kurzy. Jedním z těchto kurzů byl také první grafický kurz nesoucí název ‘Jsem originál! Inkscape‘. Jak už je asi zřejmé, tak se během tohoto zcela obsazeného kurzu účastnice naučily pracovat v open sourcovém vektorovém programu – Inkscape.

Bitmapa x vektor

Vím, že tuto informaci si můžete jednoduše najít na internetu. Vzhledem k tomu, že i náš kurz začínal identickou otázkou, neodpustím si zmínit tuto základní informaci.
Bitmapa – rastrová grafika je používaná zejména ve fotografiích. Je to zakódování barvy do jednotlivých pixelů (čtverečků). A vzhledem k tomu, že jde zejména o fotografie, tak si asi každý dokáže vybavit situaci, kdy při větším přiblížení fotky se vám najednou začnou zobrazovat na fotografii kostičky. To jsou právě jednotlivé pixely. Tento obrázek má danou velikost a při přiblížení se rozostří. Taktéž se bitmapa používá při kreslení v programu Malování (Windows).

bitmapa

Vektor je složen z přesně definovaných tvarů – křivek. Na rozdíl od bitmapy máme možnost zvětšování obrázku bez toho, aniž by došlo k rozostření (zobrazení kostiček).

Seznámení s Inkscape

Jako další krok se účastnice kurzu snažily zorientovat v prostředí programu. Prostřednictvím vysvětlování jednotlivých ikon, které se v programu nacházejí, si účastnice také vyzkoušely vytvořit první projekt. Znáte video na písničku Dumb ways to die? Právě jedna z fazolí z tohoto videa se na kurzu pomocí Inkscape kreslila. A musím uznat, že všem účastnicím se obrázky velice vyvedly.

I přesto, že jsme už od začátku upozorňovali na to, aby se všechny změny pravidelně ukládaly, tak ne vždy se nám to povedlo. Párkrát se stalo, že účastnice na projektu pracovala tak pilně, že ukládat zapomněla a program spadnul. V tu chvíli ale naštěstí zapracovalo zlaté automatické ukládání, díky kterému se podařilo zachránit všechno vynaložené úsilí spojené s jednotlivými pokroky od posledního uložení.

czechitas kurz

Tak a jedna ta záchodová fotka 😀

Jako další již přišel projekt, na kterém se pracovalo až do konce workshopu. Bylo jím vytvoření seflie dle fotografie, kterou si účastnice kurzu na workshop přinesly. I tento druhý úkol se všem účastnicím velice vydařil. Jako poslední bod úlohy byl export výsledného obrázku do png (rastr). Vždy jde u kurzů o takové to prvotní představení a to si myslím, že tento kurz splnil. Teď už je to jen na přístupu a kreativitě jednotlivých účastnic, zda budou či nebudou ve vektorové grafice nadále pokračovat.

Můj inkscape projekt

Tento kurz probíhal již před nějakou dobou, ale článek vydávám až dnes, protože jsem chtěla spojit nějakým projektem z Inkscape. Tvořila jsem v tomto programu dárek k narozeninám, tzv. narozeninové noviny. Někteří znají, někteří asi ne, ale jde o ‘noviny‘, které popisují rok, ve kterém se oslavenec narodil. Jelikož jsem byla pozvána na oslavu 70. narozenin, týkaly se všechny údaje roku 1948 🙂

Jednotlivé obrázky jsem z důvodu autorských práv zakryla. V případě, že někoho čeká tento rok oslava nějakých sedmdesátin a přemýšlí nad nějakým originálním dárkem, může využít informace z těchto novin. Informace jsem čerpala různě na internetu, pár z nich jsem dokonce brala ze zahraničních zdrojů.

POZN. Vložené obrázky jsou tvořeny v Inkscape – ve vektoru, ale následně jsou exportovány do formátu png – tudíž jde o rastrový formát.

Ještě bych se ráda vyjádřila k tomu, zda mi více vyhovuje pozice účastnice kurzu, nebo lektora. No, ono se tak úplně nedá říct, co je lepší, každé má své. Ale osobně bych řekla, že více únavná je pozice kouče, protože jsem domů přijela úplně vyčerpaná. Kouč totiž pomáhá většímu počtu účastnic, kde každá má rozdílný problém a zároveň potřebuje jinou techniku vysvětlení. Účastník kurzu naopak může ‘na chvíli vypnout‘ a nevnímat okolí 😀

Jaký grafický program preferujete? 
Máte raději kupované, nebo vyráběné dárky? 🙂

luckastefani

 

 

2 komentáře

  1. Dárky srdíčkem vyráběné jsou nejcennější <3

    1. Také si myslím.. Ale to balení dárku bylo také záživné, viď? 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *