Czechitas | Kurzy web

Někdo z vás už možná slyšel, někdo ne, ale od roku 2014 v České republice funguje organizace Czechitas, která se snaží, aby se holky přestaly bát práce v IT. A já jsem měla do této chvíle účastnit se dvou jejich kurzů…

V době, kdy jsem nastoupila na vysokou školu, tak jsem se snažila dostat na kurz týkající se základů programování. Bohužel ale místo už bylo plné a na další kurzy jsem se tak nějak nepřihlásila. V posledních několika měsících se ale kurzy přesunuly i do dalších měst a jedním z nich jsou i České Budějovice. Osobně jsem měla možnost zúčastnit se již dvou kurzů pořádaných v jižních Čechách – v Písku a Českých Budějovicích.

Na každém kurzu je jiné téma, ale průběh je vždy stejný. Většinou každý na kurz přinese něco k zakousnutí a díky tomu přestávky rychleji utíkají, ale člověk se pak může cítit nenažraně, když vyzkouší od každého něco 😀 Po příchodu do učebny je třeba si vybrat místo, přihlásit se organizátorům a zaplatit kurz. Začátek probíhá vždy dle předem daného času, organizátoři se představí a řeknou pár slov o Czechitas a svém postavení k IT.

Následně začne samotný kurz, kdy je třeba se přihlásit k aplikaci ‘ Lístečky , ve které se ukazují jednotlivé úkoly. Při splnění zadaného úkolu je třeba v aplikaci odkliknout tlačítko ‘ Hotovo‘ , naopak v případě problému se odklikne tlačítko ‘ Chci poradit‘ . Pokud někdo stiskne tlačítko ‘ Chci poradit‘ , tak k němu zamíří jeden z několika ‘ koučů, který mu poradí a navede cestou ke správnému řešení. Přednáší většinou jeden vyučující (v případě problémů ale i on plní funkci kouče). Přibližně každou hodinu je deseti minutová přestávka a kolem poledne je přestávka na oběd. Před kurzem je možné si objednat jídlo z nabídky, které se následně přiveze do budovy, kde kurz probíhá. Po obědě většinou nastává chvíle na společnou fotografii a následně už je na čase se jít opět vzdělávat. Poté co vyučující sdělí všechny připravené informace, je možnost se ptát na další – většinou individuální – dotazy.

Tvorba webu/blogu na WordPressu

14.10.2017, Písek

Jak již název napovídá, tak jsme se na tomto kurzu učily správu webových stránek přes WordPress. Již delší dobu přemýšlím o přesunu blogu právě na WordPress, tak mi tento kurz přišel vhodný do začátku. Protože jsem se ale už sama nejen o WordPress zajímala a tento kurz byl učený pro úplné začátečníky, tak mi mnoho informací přišlo jako opakování (nějak jsem tak neodhadla obtížnost a podcenila se). Každopádně se ale i tak našlo několik pro mě nových informací, největším přínosem pro mě bylo doporučení určitých pluginů, které by se nám při práci s WordPressem mohly hodit. A jelikož už nastal ten správný čas, tak se nacházíte právě na stránkách spravovaných pomocí WP!

Tvořím web v HTML/CSS

11.11.2017, České Budějovice

O HTML jsem se zajímala již v Holandsku, ale od té doby jsem se k tomu zpět nedostala, proto jsem se tento kurz těšila již od chvíle, kdy jsem se přihlásila. S sebou na kurz si tentokrát nesu vytištěné papíry s návody k usnadnění práce. Po počátečních problémech s připojením na WiFi se může začít, jako první přichází na řadu HTML, ve kterém se učíme základní syntaxi a pár dalších tagů (část kódu), které by se nám mohly hodit. V tuto chvíli čerpám vědomosti nabité v Holandsku, pak ale přichází oběd a následně CSS společně s HTML.

A tady to začíná být o mnoho zajímavější, protože při vypracovávání jednotlivých úkolů už je třeba pořádně přemýšlet. Přiznávám, že během pár úkolů využívám i pomoci kouče, protože opravdu nevím, kudy dál… Vždy se nakonec dostávám k úspěšnému vyřešení zadání a dokonce se mi daří vypracovat i všechny bonusové úkoly. Za celý den se mi dostává tolika nových informací, že během posledních úkolů mám problém soustředit se na zadání a musím si je přečíst i několikrát, abych vůbec pochopila co se po mně vlastně chce.

Už teď se těším, kdy bude vypsaný další kurz HTML/CSS – pokračování, případně další kurzy zejména v jižních Čechách.

Lucka Stefani

2 komentáře

  1. Vypadá to zajímavě!
    HTML a CSS je ještě v pohodě. Zkus se učit Javascript nebo PHP – to je pravá zábava!

    1. Děkuji, na Javascript mám spadeno 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *