Podzim září všemi barvami

Už je to téměř měsíc, co začal podzim, tak je na čase se na toto téma podívat trošku blíže 🙂 A hlavně se jedná o nové téma v rámci #najednotema.

Halloween a dušičky

Když se řekne ‘podzim’, tak mě jako jeden z prvních pojmů napadne Halloween. Možná by se dalo říct, že jsem zkažená tou reklamou a vším, co je kolem toho. Není to tak, že bych zapomněla na dušičky. Ale… Nepřijde mi, že Halloween by měl představovat podobný svátek jako naše dušičky. Jednoduše si Halloween spojuji s maskami, sladkostmi a různými typickými motivy. Naopak dušičky jsou pro mě vzpomínkou na zesnulé. A tak to i je, nebo se pletu?..

Není to tak, že bych Halloween nějak více slavila, jen mám ráda typické předměty a motivy, které se jej týkají. Jako třeba dýně, kdo by si spojil dýni s dušičkami? A proč taky, že jo? Ale tím, že jsem se účastnila několika akcí zvaných dýňobraní, tak mi přijde, že dýně k podzimu patří. A pokud se dýně schovají za jiný vypovídající název, tak asi proč ne 🙂

Halloween článek #najednotema u Lucky na blogu.

podzim dýně

Únava

Letos teda na mě podzimní únava dolehla ještě dříve než začal podzim a ještě k tomu přišla ve velkém. Částečně by se to dalo odůvodnit množstvím aktivit, na které jsem se tento semestr nahlásila. Doktorka to ale viděla jednoznačně, léky na zvýšení imunity a odběry krve. Výsledky krve ukázaly ‘kritickou hodnotu’ železa, kterou lékařka očekávala. Právě únava s ním prý může souviset. Tady si tedy neodpustím jednu poznámku, která přesně vystihuje, jak jsem si uvědomila, že to může být horší a ještě k tomu děsivější 😀

podzim železo
Zdroj: https://www.lekarnahartmann.cz/15-projevu-mozneho-nedostatku-zeleza

A ty barvy?!

Také se chodíte ven kochat těmi výtvory, které příroda vytváří? Tolik barev a jejich odstínů, od původní zelené, přes žlutou až k oranžové nebo červené.

Když jsem trošku zavzpomínala, tak jsem si uvědomila další věc, kterou jsem si spojila s pojmem podzim. Bylo to sbírání kaštanů a vytváření zvířátek a postaviček. Kdo z vás si také sbírá každoročně kaštan, aby mu dodal sílu a případně přinesl štěstí?

podzim kaštan

Mezinárodní den stromů

Myslím si, že pro tento mezinárodní den se zvolilo správné datum, nebo alespoň období. Možná by se dalo tento den označovat jako mezinárodní den přírody obecně. Každopádně na dnešní den (20.10.) připadá mezinárodní den stromů.

Články #najednotema také píše Anna, Míša, Maya, Ivet, Lucka a Dana. Určitě se koukněte na jejich zpracování nejen dnešního tématu!

Co vy a podzim? A slavíte nějak halloween? Tak se přiznejte,
kdo z vás měl už někdy chuť na hlínu? 😀

luckastefani

18 komentářů

 1. Podzim jsem měl v dětství moc rád. Ty barevné listy mě vždy fascinovaly. Bohužel, teď jako straší, už ty barvy nějak moc nevnímám. Nevím, čím to je, jestli se to víc zametá, či chodím málo ven, či chodím na špatná místa. Kaštany jsem samozřejmě moc rád sbíral a když nějaký hezký najdu, tak určitě je pod mým polštářem. 😀
  Halloween jsem nikdy neslavil, i když jsem vždy toužil a toužím poznat to, co dělají v USA. Jako jo, párkrát jsme vydlabali dýni, ale že by se to nějak slavilo? Spíš se u nás provozují dušičky a to není nic pro mě.
  No na hlínu jsem zrovna chuť asi neměl, ale na asfalt zřejmě ano, nebo si jinak nedokážu vysvětlit ty mé pády na kole. 😀

  1. Jé, tak to je třeba vyjít ven do přírody, tam je barev! Také Halloween jako takový neslavím, ale jak píšu, když to obsáhne všechny ty typické věci, tak ať se tomu říká třeba Halloween 😀 No a asfalt, to je trošku jiná liga…

 2. Já mám podzim moc ráda. Líbí se mi ta atmosféra ❤️. Jinak proti Halloweenu nic nemám, podle mě by se tu klidně mohl slavit, stejně ten svátek má kořeny tady v Evropě a ne v Americe, jak se mnozí domnívají. Navíc, dýni si vždy vydlabu ráda a miluju ty dekorace! Samozřejmě dušičky slavíme také 😀.

  1. Halloween je profláknutý díky Americe, možná kvůli tomu někteří mají proti tomuto svátku nějaké výhrady 🙂

 3. Já se těším na jaro. 🙂
  Ale teď, když je babí léto, je i podzim moc fajn.

  1. Na jaro se těším také, hlavně jak se zase začne prodlužovat den 🙂 Babí léto je super, souhlasím

 4. Já mám pocit, že má zimní únava přišla plynule do jarní únavy, pak následně do letní a teď už jsme u podzimní. No doufám, že tohle roční kolečko bude stačit a já budu od nového roku plná energie:)
  Podzim mám ráda, jen by nemusel tak rychle přecházet v zimu 🙂

  1. Přeji ti ať po roce stále se střídajících únav konečně toto kolečko skončí 🙂 Souhlasím, podzim se nám v poslední době nějak zkracuje…

 5. Jeseň vždy bola aj vždy bude mojim najobľúbenejším ročným obdobím, aj keď občas na mňa prídu tie „jesenné depky“ – ja za to však obviňujem skôr školu, nie ročné obdobie :D.

  1. ♥ škola, to je pravda, tu jsem do podzimu tak nějak zapomněla zmínit 😀 Ale když nad tím tak přemýšlím, tak možná je dobře, školy má v poslední době každý plný kecky..

 6. Jee, já také každý rok seberu kaštan pro štěstí 🙂 Jinak na Halloween a Dušičky máme podobný názor, vidím to jako ty a oba svátky má ráda a každý má to své.

  1. ♥ super, že se někdo s kaštanem našel.. Díky!

 7. Tyjo, já mám chuť za zeď. 😀 Jako malá jsem zeď lízala. Bylo nám řečeno, že je to nedostatkem vápníku, ale možná to železo… 🙂

  1. Také bych to dříve spíše připisovala vápníku, ale je možné, že to bylo právě železo 🙂

 8. S Halloweenem problém nemám, i když u nás nikdy nebude mít takovou podobu jako ve světě, kdy se chodí na koledu a podobně, ale s čím problém mám, že plno děti už dneska nevědí co dušičky jsou. Vědí jen o Helloweenu, ale o dušičkách ne, protože je k tomu už nevedou ani doma, což mi přijde dost škoda, protože takové svátky by se měli pěstovat a ne je vyřazovat.

  1. Souhlasím, kolem sebe tedy mám většinu těch, kteří mají určitou představu, ale je to smutné. Podonbné tomu, že se většině lidí s Vánoci spojí spíše červený kabát než miminko :/

 9. Kdepak je podzimu konec? Přitom tu byl před chvilkou, zdá se.. Jsem zvědavá na další „najednotema“ 🙂

  1. Jé a nelákalo by tě také psát články s námi? 🙂 To by určitě bylo super

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *