Rozhodnutí | Au pair

Mám tu takové shrnutí toho rozhodnutí vycestovat jako au pair. Je pravda, že jsem si už delší dobu s touto myšlenkou pohrávala a nakonec jsem to i dotáhla do konce!

Jak jsem začala přemýšlet o au pair?

Jako au pair jsem měla na nějakou dobu během letních prázdnin vycestovat do Anglie – ke známým. Tato ‘nejlepší‘ varianta ale nevyšla. Prázdniny utekly jako voda a já nastoupila do 3. semestru (momentálně mi je 20 let) na mém oboru – Aplikovaná informatika.

Kdy přišel hlavní impuls?

Je čtvrtek 13. října.. S mamkou řešíme, co dál.. Škola je ‘fajn‘ (jo, je to fráze, protože všechny zkoušky mám splněné), ale já potřebuji změnu. První v úvahu přichází změna oboru, školy, prostě změna v tomto ohledu.. Koukáme na webovky jiné fakulty, práce s počítačema mě baví, tak první kroky vedou k pedagogické fakultě a oboru Informační a komunikační technologie pro výuku. Pomohla bych si? Byla by to dostatečná změna, kterou potřebuji ve svém životě?..

Nevím, moje odpověď. Nato ale přišla otázka od mamky, která to všechno spustila..

‘Bez ohledu na okolí, co by jsi si přála udělat?‘

Tato otázka mě celkem dostává a zaskakuje.. Ale vedu si svou (to, co mám v hlavě už takovou dobu) a kdo jiný by to měl vědět, než moje rodina..

‘Chtěla bych odcestovat, víš že jsem o tom už mluvila o prázdninách…‘

ŠOK?!.. Jak chceš, ale musíš jednat rychle, škola začala a přerušit se dá škola jen do určitého data.. Zítra se na to dojdi zeptat na studijní, ale bude potřeba vyřídit více věcí, protože máš navíc ještě živnostenský list.. Nastala chvíle ticha – zamyšlení.. Tak až teď mi začíná docházet, všechno to okolo… Ty jsi to plánovala už delší dobu viď? Už teď například chápu, proč jsi si v jídelně nechtěla nabít na kartu více peněz…

V pátek na studijním oddělení mi sdělují, že k přerušení je potřeba přinést žádost, kde bude od kdy do kdy chci studium přerušit a důvod přerušení.. K tomu ještě přinést vyplněný výstupní formulář, kde je potřeba, abych měla podpisy například z knihovny, že zde nemám žádné vypůjčené knihy.
POZN. Tento krok je podle mě odlišný podle školy, když jsem totiž vyhledávala nějaký ‚vzor pro přerušení studia‘ každý byl jiný a u většiny škol je potřeba navíc souhlas děkana

A jede se dál..

Nikdo kromě rodiny skoro nic netuší až na to, že jsem se před spolužáky zmínila, že bych chtěla vycestovat, ale ti to brali spíše jako nějakou frázi.. V jednom jsem měla jasno – chci rodinu, se kterou budu mluvit anglicky. Dále začínám hledat nějaké agentury, protože na vlastní pěst jet nechci (těžko říct, jestli je to pozitivum nebo negativum) přece jen s agenturou budu mít v případě problému ‘spřízněnou duši‘… No ale to nejdůležitější pro mě – potřebuji smlouvu pro pojišťovnu a tu si myslím, že by mi nedala žádná rodina, která není přes agenturu – ale agentury to mají povinné 🙂

Ale agentur je spousta, každá má jiné poplatky, ale ve výsledku je to zřejmě podobné – pokusí se vám najít rodinu, se kterou budete mít co nejvíce společných znaků. Nejprve se začínám zajímat o agenturu ‘aupair Evropa‘, kde nacházím rodinku ve Švýcarsku, která požaduje angličtinu a hodně se mi líbí. Během telefonátu mi paní sděluje, že není dobré umět jeden jazyk perfektně a druhý trochu, že je lepší umět oba napůl. (POZN. s tím doteď zcela nesouhlasím, ale názor jsem jí nechala.) Paní mi totiž zřejmě chce první ‘dohodit‘ rodiny, kde vlastně nejde ani o to být au pair (starat se o děti), ale jde o venčení psa a úklid. (POZN. mezi výběrem byl i zámek – jasně budu uklízet nějakých 60 pokojů. Navíc rodinky byly z Německa, tudíž žádná angličtina..)

Třeba jindy

Zjišťuji, že tudy asi cesta nepovede.. Můj sen je podívat se do Anglie, jenže podle toho, co jsem četla a slyšela, většina au pair neskončí u první rodiny z důvodu rozdílů (ty samozřejmě jsou všude, ale v Anglii si prý au pair jen zřídka berou rodilí Angličané – beru to podle diskuzí a informací od několika au pair). Sen bude muset počkat..

Na internetu jsem narazila na agenturu z Holandska – BabsAupairAgency. Tuto agenturu vlastní paní Barbora, která je Češka, ale žije v Holandsku. A POZOR u agentury se neplatí žádný poplatek – ten platí pouze rodina, ne au pair. S paní Barborou jsem si domluvily pohovor přes skype – volaly jsme přes hodinu, během hovoru jsme probraly všechno potřebné. Pověděla jsem jí moje představy – chvíli jsme mluvily v angličtině – a věřte mi, že se doteď stydím za to, co jsem předvedla.. Měla jsem takové okno, že jsem si nevzpomněla na slovo ‘improve‘, a tak jsem to musela okecat.. Troufnu si říct, že moje angličtina není špatná (i podle toho, že si dopisuji s lidmi ze zahraničí), jen mám prostě problém mluvit – i proto chci odcestovat.

Tak a teď následuje vyřizování na úřadech a vybírání správné rodinky..

Lucka Stefani

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *