Nějaké obecné shrnutí, co mě k dopisům přivedlo jsem již stačila zmínit, příběh nebo to, co psát do dopisu také.. Dnes se tedy podíváme na vzhled nejen dopisu 🙂
Příprava je důležitá
Osobně si všechny dopisy předepisuji v počítači. Je to praktické hned z několika důvodů. Jako první třeba ten důvod, že vím, co jsem vlastně té a té osobě psala a na co mi vlastně odpovídá. Další je ten, abych všechny ty informace do dopisu nějak smysluplně zakomponovala. A poslední zásadní je ta, že někdy pár informací použiji do více dopisů. Vždy se ale snažím, aby každý dopis byl jedinečný.
Další věc byla například ta, že jsem před Novým rokem chtěla mít čistý stůl, ale problém bylo mnoho předtermínů zkoušek. A tak jsem napsaný dopis vytiskla a odeslala. Bylo to pouze jednou, kdy jsem posílala tištěný dopis, sama totiž vím, že ručně psaný dopis je jednoduše ručně psaný dopis..
Dopis mám napsaný – připravený v počítači, tak můžu začít psát?! Ono se řekne, že to jen přepíšu, ale většinou ne. Často totiž přijdu na ještě další super informaci, kterou prostě v dopise musím zmínit. Už jsem se v poslední době naučila, že si předepsaný dopis vždy před přepisováním přečtu a díky tomu šetřím hodně času.
Kreativita za 3, 2, 1…
Ještě předtím než začnu opravdu přepisovat, tak si zvolím obálku, ve které dopis poletí a současně s tím si vyberu dopisní papír. Všechno se většinou snažím nějak kombinovat, aby to k sobě všechno sedlo, ale vím, že příjemci je to asi jedno..
Určitě není nutné si kupovat nějaké speciální dopisní papíry, stačí obyčejný linkovaný nebo nelinkovaný papír. Na papír můžete předkreslit nějaké obrázky nebo přidat nějaké samolepky či washi tapes. Úplně stejně postupuji v případě obálky, samolepka sem, obrázek tam 🙂 Na obálku si ještě předepíši adresu příjemce a z druhé strany obálky ještě připojím mojí adresu.
Už konečně to psaní
Když už konečně začnu se samotným přepisováním textu, většinou už mám z větší části vyhráno, přepsat a je skoro hotovo. Celý tento proces mi trvá v lepším případě 2 hodiny. Nyní už určitě chápete, proč jednotlivé informace někdy používám v několika dopisech – jednoduše šetřím čas.
Ve chvíli, kdy složím dopis do obálky, tak ještě vymýšlím, co dané osobě v dopise poslat. Jak jsem již psala ve článku, je dobré vědět, co daná osoba sbírá. Pokaždé do dopisu vložím nějaké samolepky nebo washi tapes, jednou za čas přidám čaj a někdy zase pohled.
S některými penpal kamarády se možná domluvíte i na výměně nějakého většího dárku. Já jsem takto zasílala do Thajska kreslený obrázek a pár dalších drobností. Zpět mi přišla krásná taška s thajskými motivy.
Když už je v obálce všechno, tak se může začít zalepovat obálka, přidá se známka a dopis může letět, máme totiž HOTOVO!
Tak co, kdy jsme vy naposledy poslali poslední dopis, případně pohled? 🙂
Bára
7.10.2018Dopisy si posílám s jednou kamarádkou, ale musím si na to najít čas (což není vždycky jen tak). Ale když už se k tomu dostanu, je to prima, protože můžu hodit na papír všechno, co mě trápí nebo mi naopak dělá radost. A pohledy posílám taky hrozně ráda, sama je sbírám. 🙂
Lucka Stefani
7.10.2018Úplně chápu, také vždy hledám čas, abych nemusela jeden dopis psát více dnů. Kouzlo pohledů jsem zjistila až v poslední době, ale určitě toho nelituji 🙂
Aleš Otava
31.12.2018Jeee, dopisy! Už bych se měl přimět, abych si taky s někým začal psát… Lucko? 🙂 😉 Nejsem přímo sběratelem, ale pořád si jen píšu s někým maily či přes sociální sítě…tak by to možná chtělo se občas k dopisům vrátit!
Lucka Stefani
2.1.2019Jen do toho! Je to super.. Mám brát jméno s otazníkem jako výzvu? Ale tak proč ne, viď 🙂