Czechitas tábor | 2018
Těšila jsem se na tento týden ‘klidu‘, protože jsem pár dní předtím nastoupila na novou brigádu. Věděla jsem, že na programu toho máme naplánovaného více, než se dá do rozvrhu nacpat a za ten týden stihnout, ale těšila jsem se, jak malé dítě…

Tábor

Když se řekne slovo tábor, mnoho z nás si jako první představí stany, chatky a přírodu. Tak přesně v této představě pokračovat nebudeme.. Organizace Czechitas totiž pořádá příměstské tábory pro děti ve věku od 8 do 12 let. To znamená, že ráno do školy (to hned přijde) a odpoledne hezky zase domů.

Začneme asi hned tou školou, příměstský tábor v Českých Budějovicích se koná v prostorách školy (ve výsledku ale ne tak úplně). V pondělí ráno kolem osmé hodiny děti přicházejí do školy, registrují se a případně zařizují poslední nezbytné věci společně s rodiči. Pak už začíná ta pravá zábava, seznámení s programem a můžeme začít hned pracovat. Jako první jsou na programu hry, které vedou k seznámení s ostatními účastíky tábora.

czechitas tabor

Něco málo z programu

Pro práci v IT je třeba znát významy různých více a méně známých slov. Některá slova nám jsou bližší a nějaké nám přijdou povědomé, ale jejich význam nám je tedy velkou neznámou. Společnými silami za pomoci tabletu zjišťujeme, co daná slova znamenají. No a co by to bylo za obor, kdyby se v něm také neobjevovala jména velikánů. Třeba odpověď na otázku, kdo byl první programátor, mnoho z nás velice překvapila. 🙂

Ozoboti

Během týdne nějaký čas trávíme hraním s Ozoboty. To jsou takový super robůtci, které můžeme programovat offline za pomoci fixy a papíru. Samozřejmě takový robot umí poslouchat i příkazy přes počítač/tablet a internet, neboli online. Každé programování, jak offline, tak online, má svoje vlastní kouzlo.

Virtuální realita

Téměř bych mohla napsat, že jsme se díky virtuální realitě přesouváme na naše nové stanoviště, kde se dá lépe vydržet to ukrutné vedro, které na začátku srpna vládlo. Přednáška o virtuální realitě zabírá jen pár minut, ale následné zkoušení a překonávání vlastního strachu trvá o mnoho déle a opravdu stojí za to!

czechitas tabor

Scratch

A v jednu chvíli se z nás stávají téměř profesionální programátoři a to nekecám. Myslím, že by nám málo kdo věřil, že většina z nás programuje poprvé. Sama za sebe musím přiznat, že kdybych si začala před nástupem na vysokou hrát v tomto programu určeném pro děti, tak bych byla více připravená než po úvodním kurzu programování (je to smutné, ale je to tak).
czechitas tabor

Pohyb musí být

Může to vypadat, že jsme celou dobu sedíme u elektroniky, to ale není pravda. Ráno vždy absolvujeme rozcvičku, také chodíme na procházky a hrát hry do nedalekého parku. S sebou si bereme výborné svačiny! (jojo, zase já a jídlo…)

Jedno poučení na závěr

No jednu věc si tedy nemůžu nechat pro sebe. V jednu chvíli nám přestal fungovat notebook – připojení k internetu. Samozřejmě nám bylo divné, že ani přes síťový kabel se nedá na internet připojit. Naše snaha nestačila a notebook nevykazoval žádné změny, a tak jsme se rozhodli pro přeinstalování systému. Když už bylo vše hotovo a pořád internet nefungoval, odložili jsme notebook, že půjde do opravny. Ještě ten den začali dva kluci dělat nepořádek, když jsem zjišťovala, co je za problém, přišla odpověď: ‘On mi vypíná internet a já nemůžu pracovat‘. Mojí reakcí samozřejmě bylo ‘a proč?!‘, ale hned následovalo ‘a jak?‘. Když mi kluci ukázali ‘skryté tlačítko‘, málem jsem padla na zem. Dala jsem si dvě a dvě dohromady (jde o stejný notebook a stejný problém) a šla jsem zjistit, zda jsme opravdu přeinstalovávali celý systém zbytečně. A ejhle, opravdu se posunutím tlačítka náš problém vyřešil.

Z toho tedy plyne: ‘někdy může být to, že děti zlobí k užitku‘. 😀

Tak to byl program ve zkratce, nechtěla jsem toho zase prozradit mnoho, ale alespoň jsem se chtěla zmínit o této super akci!
czechitas tabor
Kdybyste měli možnost, zúčastnili byste se takového tábora?
Byli jste vy někdy na táboře?
luckastefani

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *