Záloha dat

Záloha dat

Říká se, že si lidé často začnou věcí, osob nebo příležitostí vážit až poté, co se chování člověka změní nebo tu věc ztratíme. Někdy je fajn třeba ztrátě věcí předcházet..

Kryješ si záda?

Tak teď vám popíšu takový menší fail. Po roce od migrace blogu se mě zeptala holka, která pojede do Holandska na to, co všechno je třeba před odjezdem vyřídit. Jo, to mám podrobný článek, počkej a pošlu.

A nebo taky ne…

Soubor feed.xml, který jsem si nechala vyexportovat, obsahoval články až od doby, kdy jsem byla v Holandsku – WHAT?! Blog na wix.com zrušen a kde já to teď najdu?! Chvíle ticha za články, které mohly pomoci někomu dalšímu. Články jsou dohledatelné ještě přes google vyhledávač, v tom vidím určitou šanci, ale asi po navštívení dvou stránek se naděje pomalu ale jistě vytrácí. Stránka není archivovaná, a tak jsem se snažím vymyslet, co dál. Jeden ne úplně celý článek nacházím v chatu a se zbytkem se loučím. O své ‘ztrátě’ se jdu svěřit prvnímu člověku a…

Záloha

Jakmile začínám své pocity říkat nahlas, přichází další nápad – naděje, tentokrát dokonce nadějnější než ta předchozí. Před wixem jsem přece měla blog na blog.cz, takže jestli to tam nezrušili, mohly by tam články být. Načítání stránky mi přijde, že trvá neskutečně dlouho, ale.. Díky skutečnosti, že blog.cz nic nemaže, mám štěstí a články nacházím! Ani si nedokážete představit, jakou radost mi nález udělal!

No a poučení?
Záloha, záloha zálohy a možná ještě do třetice záloha zálohy zálohy…

Jsem si vědoma, že šlo ‘jen o články‘,ale podle mě to bylo znamení. Stejnou věc jsem řešila pár dní předtím s jinými webovými stránkami no a teď budu připravovat otázky ke státnicím a psát bakalářku, tak tam bych to už asi hodně oplakala..

V současné chvíli tedy uchovávám soubory na několika místech, pravidelně – minimálně po zpracování dalších informací – ukládám na disk v počítači, na úložiště a ještě pro jistotu na flash disk 😀 Trošku si říkám, jestli to není už paranoidní, ale jistota je jistota.

Mám takový pocit, že mnoho z nás si zálohuje například fotografie. Osobně si často říkám, že zbytečně ukládám všechny fotografie z dovolené, že by bylo lepší je probrat a až poté zálohovat… Pořád věřím tomu, že se k tomu jednoho dne dostanu 😀 Ale tak alespoň to mám zálohované, ne?…

A tak mě napadlo, jak jste na tom se zálohou vy? Jaké soubory zálohujete?

luckastefani

 

8 komentářů

 1. Já třeba řeším zálohu webu přes plugin UpdraftPlus – Backup/Restore, ve WordPressu jen nastavíte, kam se mají data ukládat (nejlépe na nějaký disk mimo hosting kde je web) a vše pak už probíhá automaticky. Web se tak zálohuje sám i několikrát týdně a člověk nemusí mít starost, že by přišel třeba jen o jediný komentář. 🙂

  1. Děkuji za tip, určitě se na plugin podívám, ale po nedávném problému se tak nějak většímu množství pluginů vyhýbám 😀 Ale vzhledem k tomu, že jde zřejmě o zálohu úplně všeho, tak to ještě budu zvažovat.

 2. Funguju přes WordPress a články jsou tím pádem uložené v databázi. Využívám u poskytovatele automatické zálohování, ke kterému se zadarmo kdykoliv dostanu, a navíc si články nechávám v notebooku v tom Open Office writeru, přes který je tvořím 🙂

  Deníček blogerky

  1. Přesně tak, teď si říkám ‚zlatý WordPress‘.. Určitě ale dvojí jistota v DB a ještě někde je na místě 🙂 Díky za Tvůj pohled na věc!

 3. Já jsem na zálohování naprosto příšerná! Neumím to a mám pocit, že se to snad nikdy nenaučím, neumím mít pořádek v souborech v počítači a v organizaci zálohování. 😀 Takže jen do toho, fandím ti a doufám, že už se ti nic podobného nestane! 🙂

  1. Tu organizaci úplně chápu, nejlepší je, když si pojmenuju soubor blabla a pak po každé větší úpravě k tomu dopisuji další bla 😀 To by člověk plakal..

 4. Aj, to mi připomíná, že už jsem blog dlouho nezálohovala :D. Pravidelně si zálohuji fotky na hard, nicméně jsem byla poučena synkem, že i ten harddisk by měl mít svou zálohu. A ten zase svojí zálohu, protože vždycky jeden z nich může odejít do elektronebíčka :D.

 5. Jojo, záloha zálohy 😀 Protože co kdyby.. Elektronebíčko to se mi líbí, počkej až to řeknu u státnic, to bude teprve sranda 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *