Mostar a vodopády Kravica | Bosna a Hercegovina

Město stejné jako každé jiné, ale přitom zcela rozdílné. Přesně takto bych označila město Mostar, které se nachází v Bosně a Hercegovině. 

Jedná se o páté největší město státu Bosna a Hercegovina ležící na řece Neretva

Kostel téměř vedle mešity

Budovu, kterou by snad nikdo neočekával v blízkosti té druhé. Právě na tuto podívanou lákají prospekty města Mostar. V tomto městě je možné navštívit dvě části, které jsou odděleny řekou Neretvou, kdy v každé se vyznává jiné náboženství. Ve východní části města a na úzkém pruhu kolem Neretvy žijí muslimové, na západě křesťané. Návštěvníci mají možnost se podívat do interiéru obou staveb. Nad městem na kopci Hum je umístěn velký katolický kříž, který je vidět z každého místa v Mostaru.

mostar panorama

Mostar

Existuje více verzí, jak vznikl název tohoto města. Jedna z nich říká, že jméno je odvozeno od jeho nejznámější památky Stari most, přesněji od věží, které most chrání a jsou umístěn po stranách mostu (“mostari”). Podle jiné zase byli mostari muži, kteří most chránili.

Stari most

Celkem sedm mostů bylo zničeno během války v roce 1993. Stari most, který taktéž spojuje tyto dva ‘světy’, byl během Chorvatsko-Bosenské války zničen střelbou z chorvatského tanku. Most vysoký 21 metrů byl znovu postaven a v roce 2004 byl za účasti světových státníků opět otevřen. 

mostar stari most

Důkaz vyspělosti 

V dřívějších dobách na důkaz vyspělosti skákali mladíci ze Stareho mostu do Neretvy. Některým skok z mostu vyšel, jiní bohužel po tomto skoku zemřeli, jelikož skončili v mělkém místě řeky. Dnes tento skok jakožto vzpomínku provádějí členové diving centra. Jelikož se jedná o místní atrakci, tak člověka nezarazí, že skokani vybírají peníze. Po vybrání určité částky jeden z nich z mostu opravdu skočí – přibližně se jedná o částku 20 Euro. 

Je třeba dodat, že v případě, že by se našel nějaký dobrodruh z řad turistů a chtěl by na někoho skokem z mostu zapůsobit, tak mu v tomto případě hrozí pokuta.

Vodopády Kravica

Náš výlet do Bosny a Hercegoviny zahrnoval ještě návštěvu vodopádů. Na mou otázku, proč je tak málo lidí ve vodě, jsem velice brzy dostala odpověď. Stačilo vyzkoušet vodu palcem nohy a zmrzla mi celá polovina těla. Ta voda měla maximálně 15 stupňů! Po zvážení toho, že se tam ale možná už nikdy nepodívám jsem své tělo přesvědčila a šla si zaplavat. Ale tedy od té doby mi moře přišlo jako plavání v termálních lázních 😀

vodopády Kravica

Šli byste se vykoupat, nebo by vás do vody nikdo nedostal?
Kdo z vás čekal, že vodopád bude tak studený? 😀
Navštívili jste toto město, nebo tento stát?
Těším se na vaše reakce a zpětné vazby!

luckastefani

10 komentářů

 1. Krása, Bosna mě taky láká, snad se tam jednou vydám 🙂 A ty vodopády, to je něco!

  1. Přeji, ať ti vyjde návštěva tohoto státu 🙂 Vodopády byly opravdu úžasné 🙂

 2. To je krása <3 Mostar je na mém travel wishlistu už hodně dlouho:))

  1. Doufám, že se tato kolonka na tvém wish listu brzy odškrtne a toto město navštívíš 🙂

 3. páni, to vypadá krásně :O

  1. Obojí bylo nádherné ♥

 4. Bosnu a Hercegovinu jsem nikdy na seznamu míst, které bych chtěla navštívit neměla, ale v posledních letech, kdykoliv vidím někde video, nebo fotky, tak si říkám, že se tam přeci jen budeme muset podívat:) Vodopády Kravica vypadají nádherně.Kdykoliv jsme na nějaký vodopád narazily a mohlo se tam koupat, tak jsme se musela hodně přemlouvat abych tam vlezla, protože je jedno jestli je to někde po Evropě, nebo v Asie, všude je voda pekelně studená:D

  1. Já jsem také tento stát na seznamu neměla. Až minulý rok jsem při dovolené o něm začala přemýšlet a letos to byla jasná volba 🙂 Souhlasím, ta voda byla opravdu ledová, ale stálo to určitě za to!

 5. O téhle destinaci jsem nikdy neuvažovala a ani o tomto místě jsem nikdy neslyšela, ale už jen z fotek vypadá nádherně a ta voda!

  Somethingbykate

  1. Popravdě jsem do loňského roku také o tomto městě neslyšela. Ale jak na město, tak vodopády mám krásné vzpomínky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *