Dnes jsem se rozhodla, že vás vezmu s sebou na darování krve. Někteří z vás možná krev darují, takže to už všechno znají. Třeba ale jsou mezi vámi tací, kteří by rádi darovali, ale bojí se. A přesně tohle se dnešním článkem budu snažit vyvrátit, protože není čeho se bát.. Opravdu 🙂
Základní informace
Na stránkách transfuzní stanice České Budějovice (tam, kde chodím darovat já) je napsáno, že minimálně 10 až 12 hodin před odběrem by dárce neměl jíst tučné a smažené jídlo, uzeniny, smetanu, tučné sýry a alkohol. Je to z důvodu, že by se v odebrané krvi nacházela zvýšená hodnota tuku. Tuto krev následně není možné zpracovat na transfuzní přípravky. Tak teda žádné fláky vepřového, žádná 48% gouda a žádný alkohol..
Ale to se dá přežít ne? Moc si neuvědomuji, že když jsem tam byla poprvé, tak že bych to nějak řešila. Rebel?! No asi ne tak úplně, oni vám tu krev asi odeberou, ale pokud tam bude moc tuku, tak nemohou vaši krev použít. V případě, že jí ani neodeberou, tak jste zbytečně vážili cestu do odběrového centra. A pak co se vyplatí – dodržet a vědět, že se krev může někomu pomoci, nebo nedodržet a jít tam zbytečně nebo dokonce žít v nejistotě, zda se krev nebude muset náhodou vyhodit? No, každý dle svého uvážení..
Dárce
Dárcem krve může být jakákoliv osoba ve věku 18 – 65 let, která splňuje kritéria pro dárcovství. Kritéria jsou podrobně vypsána na stránkách transfuzního oddělení. Mezi ty nejdůležitější patří příslušnost k české zdravotní pojišťovně, 50kg a více, dobrý zdravotní stav a doklad totožnosti. Dobrý zdravotní stav může mít i osoba, která je alergikem, astmatikem, případně diabetikem. U všech těchto onemocnění je vždy specifikace, zda osoba může či nemůže krev darovat.
Pokud jste prvodárci, nemusíte se objednávat a můžete přijít kdykoliv (alespoň v ČB). Na každé další darování se buďto musíte objednat nebo budete pozváni. Stává se i to, že vám zavolají, zda byste mohli přijít darovat určitý den. Je to z důvodu, že v tento den mají naplánováno více operací nebo potřebují krev do zásoby (např. před nějakými státními svátky, kdy se odběry nekonají).
Tak jo, jak to tedy probíhá?
Důležitá informace je ta, že se na odběr nemá chodit nalačno. Opět se nemá jíst tučné jídlo a je třeba přijmout dostatek tekutin. Já si dávám Skyr, který neobsahuje téměř žádný tuk.
Po příchodu do transfuzní stanice se ohlásíte a dostanete k vyplnění formulář. V tomto formuláři potvrzujete, že jste zdraví, nemáte specifické nemoci, neměli jste v nedávné době klíště a podobně. Je zde i položka operace, po které se darovat nesmí následujících 6 měsíců. U mě tedy otázkou bylo, zda mohu darovat krev, když jsem před dvěma měsíci byla na vyříznutí pihy?! Tento zákrok se bere za ‘malý zákrok‘, po kterém se může jít krev darovat již po 14ti dnech. Pro mě zajímavost byla ta, že po tetování se může jít krev darovat za 6 měsíců. Vím, že někdy na základní škole mi bylo řečeno, že osoba s tetováním nesmí krev darovat.
Kolotoč
Vyplněný dotazník a jde se čekat. Jako první je zkouška vhodnosti krve, myslím že v tuto chvíli by se zjistilo, že jste jedli hodně tučného. Nejsem si tím ale zcela jista. Jde o to, že vám píchnou do prstu a odeberou trošku krve. Jako další se jde k doktorovi, který s vámi projde dotazník a koukne se vám do krku – zda nemáte angínu a nezamlčeli jste, že jste nemocní.
No a pak už jen čekáte až na vás přijde řada, podle toho z jaké ruky darujete. Doporučuje se darovat vždy ze stejné ruky, protože tím zajistíte, že v případě nějaké nehody budete mít zcela v pořádku žílu na druhé ruce 🙂
Samotný odběr
Celou dobu, kdy máte kanylu v ruce, tak musíte pravidelně svírat a rozevírat pěst, aby krev pořádně tekla. Po přibližně 15ti minutách je hotovo. Poté už jdete pouze do místnosti, kde vám dají něco k pití a také balíček pro dárce. V balíčku je čokoláda, sušenky a pitíčko. V této místnosti si taktéž vyzvednete případnou omluvenku.
A to je vše, ani to nebolelo 🙂 Celkově se vším tam strávíte kolem 30ti minut – samozřejmě záleží na počtu dárců, kteří jsou před vámi. Z rozhovoru sester jsem zjistila, že v Českých Budějovicích je dárců zřejmě dostatek. Podle všech informací to ale platí pro dárce, kteří mají Rh pozitivní. Ve všech městech si myslím, že určitě budou rádi za každého nového dárce s jakoukoliv krevní skupinou.
Sova
17.4.2018Tento článek beru jako hodně přínosný, o darování krve uvažuju strašně dlouho, ale pořád se nemůžu odhodlat, co si budem, není to úplně nejpříjemnější činnost, ale darovat prostě chci! 😀 Každopádně mě zarazil ten problém s 50 kg, protože u mě je bohužel v genech muší váha a 50 kg dosáhnou výjimečně, tak uvidím, co mi řeknou, až se tam jednoho dne odhodlám. 😀
Lucka Stefani
28.4.2018Jsem ráda, že článek má nějaký význam pro snad budoucího dárce 🙂
Kristýna
17.7.2018Pěkné napsáno na krev chodim už od 18ti let 🙂 ted bohuzel skrz váhu nechodím 🙁 a co se tyce tetovani muzes ale po pul roce nebo po roce, u nas teda berou po pul roce, mam dve tetovani na ruce a vzdy se me ptala zda mam nove nebo furt to stejne 🙂 to sami je i s piercingama, uplne v pohode po pule roce 🙂 jinak fandim lidem kteri jdou dobrovolne, si senzacni 🙂 přeji krasny den 🙂 a mnoho prijemnych odberu 🙂
Lucka Stefani
22.7.2018Děkuji mockrát za odezvu 🙂 ohledně těch tetování šlo o dezinformaci od učitelů ze školy, zřejmě nás chtěli odradit od samotného tetování, nebo nevím 🙂 v případě, že o odběry stále stojíš, tak doufám, že se brzy opět poštěstí a budeš moct jít 🙂
Kristýna
30.7.2018no asik mas pravdu 😀 snad ano, jsem rada ze je jeste kolem nas plno lidi kdo do toho jdou s radosti,… tak ti moc dekuji 🙂 krásný den 🙂
Aleš Otava
12.12.2018Lucinko, super článek s dobrou myšlenkou. Znám spoustu lidí, kteří se na mě dívají jako na šílence, když řeknu, že bych rád po delší době daroval krev. Teď mě tak napadá…co dát někdy blogerskou výzvu mezi sebou?? 🙂 Také se vést a motivovat k dobrým skutkům… 🙂
Lucka Stefani
14.12.2018Tak někomu krev nedělá dobře, pak to chápu 🙂 Ty také daruješ? Hustý! A určitě s tou výzvou souhlasím, něco vymyslíme 🙂
sarushef
13.12.2018Já už se odhodlávám hrozně dlouho, ale nikdy jsem nešla. supr článek 🙂
Sarushef blog
Lucka Stefani
14.12.2018Věřím tomu, že každý si k tomu musí přijít sám, takže jestli nejsi přesvědčená, tak to zatím nemá cenu 🙂 Díky!
Ivana Složilová
15.1.2019Já zatím asi dva roky chodím darovat krevní plasmu, ale k darovaní krve se taky chystám. Je skvělý vědět, že člověk může někomu pomoci a přitom ho to nic nestojí, jen trochu času.
Lucka Stefani
16.1.2019Plasmu jsem tedy nikdy nedarovala, ‚jen‘ krev. Na 100 % s Tebou souhlasím!
Deni
21.6.2019Já nechodím, protože nesplňuji váhu i přes mou snahu. Mrzelo mě i to, že jsem nemohla pomoct, když děda umíral. Ale ti co mají nad 50kg ať neváhají, nikdy člověk neví, kdy ji bude potřebovat.
Lucka Stefani
24.6.2019Souhlasím ♥