Bojovka | Dovolená 2018

Letos jsme se rozhodli vydat na dovolenou do Chorvatska přes cestovní kancelář a se zajištěnou dopravou. Neobešlo se to bez větších a menších zádrhelů, proto by se příprava dala shrnout pojmem bojovka!

První otazníky začínají asi 2 týdny před odjezdem, kdy se taťkovi stává úraz, který vyžaduje operaci a následně několik měsíců klidového režimu. Po dlouhém zvažování nakonec rozhodujeme, že pojedeme pouze ve třech a budeme mít dámskou jízdu.

Kufr

Od cestovní kanceláře nám po zaplacení dovolené přicházejí všeobecné smluvní podmínky, ve kterých je zmíněno, že na osobu můžeme mít kufr vážící 12kg, dále tašku ‘na jídlo‘ o váze 7kg a příruční tašku do 2kg. Všichni bystří si tak zcela jednoduše vypočtou, že je maximum 21kg na osobu.

Den před odjezdem přichází informace, že zavazadla mohou vážit 20kg na osobu, ale !podmínky se současně řídí i smluvními podmínkami CK!. To tedy znamená, že nám na jednom zavazadle ubírají 1kg?! Člověk si řekne, kilo, co to je.. Ale ono pár věcí sem, pár tam a hned je to ‘nad limit‘. V den odjezdu tedy odesíláme e-mail, jak to tedy je a zda je možné mít kufr vážící 14kg a dále 5kg příruční zavazadlo. Kufr sám o sobě váží několik kilo a když tam přidáte zmíněných pár věcí sem a tam, tak je velice obtížné se do určených hranic vejít. Je nutno vzít v potaz, že s sebou vezeme ještě několik bezlepkových potravin, které také samozřejmě musíme do kufrů nějak chytře rozložit..

Změna plánu

Na e-mail nepřichází žádná odpověď, a tak se snažíme dovolat na dispečink, který by měl být dostupný v den odjezdu. Pche, no žádná odezva, nikdo nikde.. A tak se s mamkou rozhodujeme zkusit výzvu ‘menší kufr = méně kilo‘.. Jo no, jakože asi jo, možná.. Oba loďáky se nám daří nějakým záhadným způsobem přesunout do o mnoho menších kufrů.

chorvatsko 2018

No chápete to? Já pořád ne…

Takže kufr, příruční jedna a dva máme rozdělené. Skoro před vítězným plácnutím začíná vyzvánět telefon.. Dispečink, chceme to vůbec zvedat, když se nám povedlo nemožné? Telefon neúprosně pláče po pozornosti, a tak podléháme a hovor přijímáme. Je nám sděleno, že je to jinak, úplně jinak. Kufr do zavazadlového prostoru má být sám o sobě do hmotnosti 20kg a k němu můžeme mít jedno příruční zavazadlo. Takže přebalujeme zpět do loďáků, nebo alespoň z části.

A odjedeme vůbec?

Den před odjezdem nám dále přicházejí informace ohledně odjezdu. První informace je, že v 17 hodin odjedeme z Brna ze Zvonařky. Další informace přichází přes e-mail ještě ten samý den večer ‘odjezd se posouvá na 18h‘. A aby toho nebylo málo, následuje další informace a to ta, že odjezd je až ve 20h z nástupiště před Grand Hotelem.

Fájn, pokud pojedeme vlakem ve 14 hodin, budeme mít ještě nějakou rezervu před odjezdem. Kolem 13 opět začíná vyzvánět telefon s číslem dispečinku a my na sebe s hrůzou koukáme. ‘Nejedeme? Jedeme druhý den? Zapomněli nám zarezervovat apartmán‘. (jo, i tuto zkušenost v rodině známe).. Volá paní z firmy, která zajišťuje dopravu. Paní nás žádá, zda bychom se na nádraží nemohly dostavit na původní 17 hodinu. Poté, co jí sdělujeme, že nám cesta do Brna bude ještě 4 hodiny, tak je z jejího hlasu slyšet údiv ála ‘proč jako tak dlouho‘. Nejdůležitější informace pro nás je ale ta, zda tedy normálně s námi počítají v autobuse ve 20 hodin. Podle všech informací ano 🙂

A opravdu, před 20 hodinou přijíždí autobus. Ufff. Zde je nám rozuzlena záhada všeho tohoto zmatku týkajícího se odjezdu. V autobusu, ve kterém jsme původně (teda asi) měly cestovat, se rozbila klimatizace, a tak tento spoj byl nahrazen autobusem jiné agentury. No a jak dopadly naše kufry? Všem bylo totálně jedno, že si místo jednoho kufru do zavazadlového prostoru dáváme ještě tašku navíc. Řešily jsme to až moc, jenže jsme říkaly ‘co kdyby‘.. Nechtěly jsme totiž přehazovat věci na nádraží, protože ono ani nebylo kam, jedině teda se s nimi rozloučit (pozn. zpětně se tomu teď už smějeme).

A dovolená po nástupu do autobusu může začít!.. Po příjezdu na nás čeká takový pokojíček, až nás přechází zrak.. Teda ne z pokojíčku, spíše z výhledu z balkonu.

chorvatsko 2018

A jak probíhá vaše léto? Užíváte si ho naplno? Nebo to teprve přijde? 🙂

luckastefani

 

8 komentářů

 1. Tak to je úžasný zážitek a začátek dovolené
  😀

  1. Už jsme opravdu myslely, že neodjedeme 😀 Ale nakonec všechno dobře dopadlo 🙂

 2. Balenie je niečo s čím bojujem takmer denne aj keď nikam necestujem… mám pocit že potrebujem všetko čo doma mám inak keď ma postihne na ceste niečo strašné nebudem pripravená… Už ako decko som nosila do školy okrem školskej tašky ďalšie dve aby som mala všetko čo som chcela so sebou. Dnes sa to snažím korigovať a vopred si racionálne premyslieť obsah kufra. Veľmi mi pomáha metóda Konmari, minimalizmus a tiež mi pomohlo video youtuberky Mina Oh. Cestuje hlavne smer Južná Kórea a Vietnam, aj na dlhšie obdobia, a všetko má v makom vaku. Keď si predstavím že musí trepať techniku ako kamera či laptop… je to talent a rada by som sa dostala na jej level. Inak ju odporúčam okrem tohoto aj ako tvorcu dobrého obsahu ak ťa bavia kanály o cestovaní.

  1. Mockrát děkuji za tipy, moc ráda se na to podívám 🙂 Letos jsem byla nějaká skromná a nakonec jsem se sbalila a ještě jsem měla v kufru volno, možná začínám alespoň trošku minimalizovat 😀

 3. Ehm… no.. tak musím říct, že díky tomu, že nejsem dovolenkový tip a v zahraničí jsem byla leda na Slovensku (a na den ve Vídni) mě tvá zkušenost poněkud vycukala. Přiznejme si, že nevědět kolik mi ve výsledku povolí mít těžký kufr, nebo kdy a zda vůbec odjedu je poněkud děsivé. Zvlášť, když to má být dovolená, ale člověk se ještě musí stresovat s těmahle věcma.

  Každopádně jsem ráda, že vám to dobře opadlo.
  PS: Výhled je boží.

  1. Bylo to hodně stresující, hlavně kvůli tomu, že jsme musely vlastně ještě přes půlku republiky, abychom se vůbec dostaly na odjezdové místo.. Ty kufry byly hodně nepříjemné.. Na jednu stranu chápu, že ten autobus musí vážit do určité hmotnosti, jinak mohou dostat pokutu. Na druhou ale obavy, zda nám nenechají půlku věcí na nádraží byly poměrně drsný začátek dovolené. No a paradoxně další rok se to opakovalo téměř identicky, jsem zvědavá, co přinese další rok 😀 Děkuji!

 4. Tak hlavně, že se to zvládlo! 😊

  Krásnou dovču! ❤

  1. Ano, nakonec to všechno klaplo.. Jen si představuji řidiče, který nade mnou stojí a kontroluje, co ještě všechno musím vyhodit z kufru, abych se vešla do dané hmotnosti 😀 Těším se, až za rok budu ve stresu tyto řádky číst 😀 Děkuji, bylo opět krásně ♥

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *