Záloha dat

Říká se, že si lidé často začnou věcí, osob nebo příležitostí vážit až poté, co se chování člověka změní nebo tu věc ztratíme. Někdy je fajn třeba ztrátě věcí předcházet..

Kryješ si záda?

Tak teď vám popíšu takový menší fail. Po roce od migrace blogu se mě zeptala holka, která pojede do Holandska na to, co všechno je třeba před odjezdem vyřídit. Jo, to mám podrobný článek, počkej a pošlu.

A nebo taky ne…

Soubor feed.xml, který jsem si nechala vyexportovat, obsahoval články až od doby, kdy jsem byla v Holandsku – WHAT?! Blog na wix.com zrušen a kde já to teď najdu?! Chvíle ticha za články, které mohly pomoci někomu dalšímu. Články jsou dohledatelné ještě přes google vyhledávač, v tom vidím určitou šanci, ale asi po navštívení dvou stránek se naděje pomalu ale jistě vytrácí. Stránka není archivovaná, a tak jsem se snažím vymyslet, co dál. Jeden ne úplně celý článek nacházím v chatu a se zbytkem se loučím. O své ‘ztrátě’ se jdu svěřit prvnímu člověku a…

Záloha

Jakmile začínám své pocity říkat nahlas, přichází další nápad – naděje, tentokrát dokonce nadějnější než ta předchozí. Před wixem jsem přece měla blog na blog.cz, takže jestli to tam nezrušili, mohly by tam články být. Načítání stránky mi přijde, že trvá neskutečně dlouho, ale.. Díky skutečnosti, že blog.cz nic nemaže, mám štěstí a články nacházím! Ani si nedokážete představit, jakou radost mi nález udělal!

No a poučení?
Záloha, záloha zálohy a možná ještě do třetice záloha zálohy zálohy…

Jsem si vědoma, že šlo ‘jen o články‘,ale podle mě to bylo znamení. Stejnou věc jsem řešila pár dní předtím s jinými webovými stránkami no a teď budu připravovat otázky ke státnicím a psát bakalářku, tak tam bych to už asi hodně oplakala..

V současné chvíli tedy uchovávám soubory na několika místech, pravidelně – minimálně po zpracování dalších informací – ukládám na disk v počítači, na úložiště a ještě pro jistotu na flash disk 😀 Trošku si říkám, jestli to není už paranoidní, ale jistota je jistota.

Mám takový pocit, že mnoho z nás si zálohuje například fotografie. Osobně si často říkám, že zbytečně ukládám všechny fotografie z dovolené, že by bylo lepší je probrat a až poté zálohovat… Pořád věřím tomu, že se k tomu jednoho dne dostanu 😀 Ale tak alespoň to mám zálohované, ne?…

A tak mě napadlo, jak jste na tom se zálohou vy? Jaké soubory zálohujete?

luckastefani

 

19 komentářů

  1. Já třeba řeším zálohu webu přes plugin UpdraftPlus – Backup/Restore, ve WordPressu jen nastavíte, kam se mají data ukládat (nejlépe na nějaký disk mimo hosting kde je web) a vše pak už probíhá automaticky. Web se tak zálohuje sám i několikrát týdně a člověk nemusí mít starost, že by přišel třeba jen o jediný komentář. 🙂

    1. Děkuji za tip, určitě se na plugin podívám, ale po nedávném problému se tak nějak většímu množství pluginů vyhýbám 😀 Ale vzhledem k tomu, že jde zřejmě o zálohu úplně všeho, tak to ještě budu zvažovat.

  2. Funguju přes WordPress a články jsou tím pádem uložené v databázi. Využívám u poskytovatele automatické zálohování, ke kterému se zadarmo kdykoliv dostanu, a navíc si články nechávám v notebooku v tom Open Office writeru, přes který je tvořím 🙂

    Deníček blogerky

    1. Přesně tak, teď si říkám ‚zlatý WordPress‘.. Určitě ale dvojí jistota v DB a ještě někde je na místě 🙂 Díky za Tvůj pohled na věc!

  3. Já jsem na zálohování naprosto příšerná! Neumím to a mám pocit, že se to snad nikdy nenaučím, neumím mít pořádek v souborech v počítači a v organizaci zálohování. 😀 Takže jen do toho, fandím ti a doufám, že už se ti nic podobného nestane! 🙂

    1. Tu organizaci úplně chápu, nejlepší je, když si pojmenuju soubor blabla a pak po každé větší úpravě k tomu dopisuji další bla 😀 To by člověk plakal..

  4. Aj, to mi připomíná, že už jsem blog dlouho nezálohovala :D. Pravidelně si zálohuji fotky na hard, nicméně jsem byla poučena synkem, že i ten harddisk by měl mít svou zálohu. A ten zase svojí zálohu, protože vždycky jeden z nich může odejít do elektronebíčka :D.

    1. Jojo, záloha zálohy 😀 Protože co kdyby.. Elektronebíčko to se mi líbí, počkej až to řeknu u státnic, to bude teprve sranda 😀

  5. Luci, to je škoda, že jsem nečetla článek před měsícem, možná by mě k záloze donutil. Teď mám notebook v servisu a bude mi záloha stát 1000,-.

    Měj se fajn a díky za tipy!

    ByGabra

    1. Tak to je škoda, ale alespoň pro příště už víš 🙂

  6. Já se snažím zálohovat všechny dokumenty, projekty a fotky z počítače na externí disk, nejraději bych to měla ale ještě někde virtuálně, protože i u těch externích se někdy stane, že se prostě pokazí. U fotek z mobilu mám zapnuté ještě automatické ukládání na google účet – celkem praktické, kdyby mi někdo třeba ukradl telefon nebo tak. To určitě doporučuju 🙂
    Každopádně o zálohování článků z blogu jsem neuvažovala – doufám v to, že se blog nesmaže 😀
    Jinak k ukládaných a zálohovaným fotkám se nevrací většina lidí, proto si ty nejlepší nechávám jednou za čas vyvolat (ale popravdě se na ně stejně podívám jen když příjdou a pak už ne :D) Bude to ale asi tím, že jsem si je nechala u našich na moravě a v Praze na nějaké vzpomínací chvilky při prohlížení fotek moc není čas. Občas je ale příjemný se podívat na svoje starší články na blog a připomenout si tak, co že se vlastně před několika lety dělo.

    1. Záloha, zálohy, zálohy 😀 Ano, automatické zálohování je super. A ano, jednou za čas by bylo fajn projít fotky a některé vyvolat. Většinou vyvolávám jen jednou ročně, když vytvářím rodinný kalendář 🙂

  7. Tak to jsi na tom s vyvoláváním lépe než já, ale rodinné kalendáře jsou skvělé, druhým rokem je děláme pro prarodiče a je to mnohem lepší dárek než vymýšlet blbosti.

    Jinak odpovím rovnou na komentáře z mého blogu 🙂 V Londýně jsem byla jen se školou a moc nadšená jsem z něj nebyla, řekla bych že to bylo hlavně tím jak jsme se honili po těch nejvíce turistických místech a ta tlačenice mezi lidma dělá prostě své. Nechci tě však odradit, sama se tam ještě někdy chystám, abych si ho mohla projít vlastním tempem. Každopádně Liverpool doporučuji všema 10 a Řím také i když tam je to s těma turistama podobně jako v Londýně.
    Co však doporučuju ze všeho nejvíce je Kodaň – psala jsem o tom i trilogii článků na blog, tam se mi líbilo opravdu hodně i přesto, že je to hlavní (turistické) město. Strašně zajímavá a krásná architektura, a ty jízdy na kole kamkoliv.

    1. S těmi kalendáři souhlasím, je to zejména pro prarodiče úžasný dárek 🙂 Na Kodaň na blogu se podívám, děkuji 🙂

  8. Ne nadarmo se říká, že jsou jen dva druhy lidí – ti, kteří zálohují, a ti, kteří o svá data zatím nepřišli. 😉
    Své weby si (ne)pravidelně zálohuji přímo přes WordPress, důležitá data v počítači mám na několika různých místech. Žádná elektronika není nesmrtelná a nelze se na ni 100% spoléhat. 🙂

    1. Tak to jsem neslyšela, ale odteď to budu používat 😀 Vždy, když mi přijde komentář pod tento článek, tak to beru jako upozornění na opětovnou zálohu. No a s tou spolehlivostí souhlasím 🙂

  9. Zrovna nyní řeším zálohu blogu ze služby blog.cz, která končí je to taky docela složité 🙂

  10. A co třeba SSL certifikace pro HTTPS? Jak řešîš SQL injection v rámci RS? Důvěřujes plně svému redakčnímu systému? Samozřejmě se v tomto případě jedna pouze o články ale jakožto studentka IT bych očekával nějaký vlastní RS popřípadě minimální využití zabezpečení v rámci webu. Jinak pěkný blog. Přemýšlela jsi někdy o vytvoření svého vlastního blogovaciho CMS?

    1. HTTPS mám na seznamu, co je v nejbližší době potřeba na blogu dořešit, jen to není tak přímočaré, jak se zdá. Určitě máš pravdu, sice jsou to jen články, ale stejně je to určitá forma vizitky. Nad vytvořením vlastního CMS jsem vlastně nikdy nepřemýšlela, minimálně prozatím. Každopádně mockrát děkuju za připomínky a zpětnou vazbu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *